ELEKTROMOS FŰTŐPANEL VAGY KLÍMA? MELYIK A JOBB VÁLASZTÁS?
Hamarosan itt a fűtési szezon, ilyenkor pedig az ember elgondolkodik azon, hogy vajon melyik a legjobb, legolcsóbb ár-érték arányú opció. Az elektromos fűtés kedvelőinek, illetve azoknak, akik nem rendelkeznek távfűtéssel, kéménnyel, két opicójuk van: a fűtőpanel, illetve a klíma.
A cikkben megvizsgáljuk, hogy a klíma vagy az elektromos fűtőpanel az olcsóbb megoldás.
ELEKTROMOS FŰTÉS VS. LÉGKONDICIONÁLÓ - MI A KÜLÖNBSÉG?
Hogy alapjaiban megértsük a készülékek közötti különbségeket, nézzük meg, hogyan is működnek.
Az elektromos fűtőpanelek az elektromos energiát alakítják hőenergiává. Egyszerűbben fogalmazva, 1 egység áramból 1 egység hőt állítanak elő.
Ehhez képest a split klíma egy hőszivattyú, amely a kinti levegőből szabad hőt vesz fel, és azt a helyiségbe bocsátja ki. Működése során fordított hűtési ciklust alkalmaz, amelynek során egy külső tekercsen keresztül hideg folyadékot, úgynevezett hűtőközeget vezet át, hogy a kinti levegőből hőt szívjon fel.
A hűtőközeget egy kompresszor szivattyúzza lefelé a kamrákon keresztül a kondenzátorba, amely a levegőt felmelegíti, miközben összenyomja, és így meleg levegőt hoz létre. Ezt a forró levegőt aztán egy ventilátor keringeti a helyiségben. Amint ez a folyamat befejeződött, a hűtőközeg folyadékká hűl, és a ciklus újra kezdődik.
KLÍMA - ELŐNYÖK ÉS HÁTRÁNYOK
Sokoldalú, energiatakarékos és olcsó a működtetése, nem csoda, hogy nagyon népszerűek.
ELŐNYÖK
Nézzük is meg először az előnyöket.
RENDKÍVÜL ENERGIATAKARÉKOS
Egy SCOP 4-es klíma 4x hatékonyabb, mint egy elektromos fűtőpanel. Mivel a norvég panelek az elektromos áramot alakítják alakítják hővé, így - ahogyan azt feljebb is írtuk - a fűtés-teljesítmény arányuk egy az egyhez.
Ez azt jelenti, hogy minden 4 kW hőmennyiséghez 4 kW elektromos energiára van szükség. Ezzel szemben a fordított ciklusú légkondicionáló képes a külső levegőből hőt felvenni, így a villamos energiaigénye 4 kW hőmennyiségre körülbelül 1 kW.
EGYENLETESEN ELOSZTJÁK A LEVEGŐT AZ EGÉSZ HELYISÉGBEN
A legtöbb, fűtésre optimalizált klíma rendelkezik "3D-s" légelosztással, amely mindenhová hatékonyan eljuttatja a levegőt.
BEÉPÍTETT TERMOSZTÁT
Amennyiben a hőmérsékletet 24 fokra állítjuk be, a beépített termosztát érzékeli, ha a helyiségben lévő hőfok ez alá csökken. Ilyenkor a klíma automatikusan bekapcsol.
IDŐZÍTÉS
A beépített időzítő segítségével a légkondicionálót úgy lehet beállítani, hogy például 30 perccel a reggeli ébresztőóra megszólalása előtt bekapcsoljon.
TISZTA LEVEGŐ
A légkondicionálók többsége légtisztító szűrőkkel rendelkezik, amelyek megakadályozzák, hogy por és más allergének keringjenek a helyiségben, így asztmások és allergiások számára is jó választás.
HOSSZÚ ÉLETTARTAM
Hosszú, jellemzően akár 10-20 éves élettartammal rendelkeznek a nevesebb gyártók készülékei.
HŰTÉSRE IS ALKALMASAK
A klímákkal a nyári melegben le is lehet hűteni a lakást
H TARIFA
Az egyik legnagyobb előnye a fűtésre optimalizált klímának, hogy igénylehető hozzá H tarifa. A kedvezményes ár csak október 15-től április 15-ig vehető igénybe.
HÁTRÁNYOK
Ugyanakkor van néhány hátrány is, amelyet érdemes megemlíteni.
SZAKEMBERNEK KELL TELEPÍTENIE
A készülékeket szakembernek kell telepítenie, így a készülék ára mellett a szerelés költségét is fizetni kell (ezenkívül az évenkénti 2 karbantartást, a garancia miatt).
ESZTÉTIKA
A külső egység bizony ronthatja otthonunk esztétikai értékét, attól függően, hogy hol helyezik el.
ZAJOS LEHET
Bizonyos készülék zajosak lehetnek. Nemcsak a SCOP értéket és az energiaosztályt érdemes tehát áttekinteni, hanem a zajszintet is: próbáljunk meg 20 dB alatti értékű klímát választani.
H TARIFA ÁRA
Bár nem kapcsolódik szorosan a klíma berendezéshez, de ha H tarifát szeretnénk igényelni a készülékhez, akkor előfordulhat, hogy mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.
ELEKTROMOS PANEL - ELŐNYÖK ÉS HÁTRÁNYOK
Az elektromos panelnek alapesetben elmondhatjuk, hogy inkább hátrányai, mintsem előnyei vannak.
ELŐNYÖK
Nézzük meg először azokat az érveket, amelyek a fűtőpanelek mellett szólnak.
- Viszonylag kicsik, és a megvásárolt típustól függően mozgathatók a házban.
- Önálló egységként kaphatók, és nem igényelnek szakember általi telepítést.
- A klímához képest olcsóbbak, hiszen egy-egy panel 50-100 ezer forint közötti összegbe kerül.
- Alacsony karbantartási költségekkel rendelkeznek.
HÁTRÁNYOK
- Magas energiafogyasztás, azonos hőteljesítmény mellett 3-4x annyi energiát fogyasztanak, mint az inverteres klímák.
- Egyenetlen hőeloszlás, ami azt jelenti, hogy a fűtőtest közelében gyakran meleg van, a szoba többi részében viszont hideg.
- A fűtőberendezés kikapcsolása után a helyiség gyorsan lehűl.
- Lehetséges, hogy újra kell huzalozni a házat, hiszen a nagyobb teljesítményhez szükség van a nagyobb terhelésre a hálózaton. Így főleg a régebbi házak esetében fordulhat elő, hogy újra kell vezetékezni.
ÖSSZEGZÉS
Mindezeket figyelembe véve egyértelműen kijelenthetjük, hogy sokkal jobban megéri klímát vásárolni, és maximum kisebb helyiségekbe, kiegészítő fűtésként használni az elektromos paneleket.
Természetesen nagyon sokat számít, hogy mekkora a ház, hogy emeletes-e, illetve szigetelték-e (és ha igen, mennyire hatékonyan). Így a megfelelő teljesítményű berendezés kiválasztásához érdemes szakember segítségét kérni.